„Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień….”

Jak co roku w dniu 21.01.2012r. najstarsi mieszkańcy naszej Gminy spotkali się na tradycyjnym opłatku. Spotkanie poprzedziła msza św. w Kościele Parafialnym p.w. Narodzenia NMP o godz.10.30. Salę w Domu Strażaka zapełniło około 170 Nestorów Polanki Wielkiej. Obok najstarszych Polanczan w spotkaniu udział wzięli również zaproszeni goście m.in. księża z obu naszych parafii – Prałat Tadeusz Porzycki, Ksiądz Proboszcz Piotr Pokojnikow, Wójt Gminy Mariusz Figura, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Orlanka.
Zgodnie z coroczną tradycją Nestorzy odśpiewali wspólnie kolędy, podzielili się opłatkiem, a organizatorzy zadbali o pyszne dania oraz domowego wypieku słodkości. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił Zespół Muzyczny „TWISTER”, a w części artystycznej wystąpił Zespół „Górolicki” ze składanką piosenek regionalnych.
Jak co roku Bal Nestorów był ukłonem w stronę seniorów, ludzi starszych, którym zawdzięczamy doświadczenie życiowe, mądrość, dobre, czułe serce dla młodszych pokoleń. Pierwsze spotkanie opłatkowe zostało zorganizowane w 1993 roku z inicjatywy pracowników Międzygminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z siedzibą w Osieku. Przez pierwsze lata finansowanie tej imprezy oparte było na sponsoringu. W późniejszym okresie podjęto decyzję o finansowaniu tej imprezy ze środków gminnych. Przez kolejne lata impreza ta coraz mocniej wrastała w naszą gminną tradycję, ewaluowała, stała się uroczystością na którą nasi Nestorzy czekają, by spotkać znajomych, przyjaciół z dawnych lat, by porozmawiać z osobami, z którymi spotykają się tylko raz w roku właśnie na „Opłatku”. Od kilku lat na spotkaniu Opłatkowym wręczane są również medale za długoletnie pożycie małżeńskie . W tym roku uhonorowanych zostało 13 par, które obchodziły swoje jubileusze w 2011roku. Złote gody obchodzili: Helena i Stanisław Huczek, Wanda i Mieczysław Jarzyna, Kazimiera i Michał Jarzyna, Stanisława i Mieczysław Jaszczyk, Franciszka i Jan Jureccy, Władysława i Edward Łukaszczyk, Maria i Władysław Płonka, Józefa i Stanisław Sandacz, Stanisława i Michał Sikora, Alfreda i Emil Szypuła, Anna i Alfred Tyran oraz diamentowe gody: Rozalia i Jan Boba, Wiktoria i Mieczysław Jarzyna.
Organizatorami dwudziestego opłatka dla seniorów tradycyjnie byli pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Ewa Ortman, Bożena Czarnik, Agata Sanak, Kamila Bandurska oraz  członkowie Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Gminy w Polance Wielkiej – Czesław Opyd, Tadeusz Dziuba, Stefania Ziaja, Kazimierz Jurecki, Roman Dobrowolski.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania osobom, które poświeciły swój wolny czas i przyczyniły się do organizacji tegorocznego spotkania opłatkowego – serdecznie dziękujemy: Bronisławie Zajas, Anecie Jarzyna, Renacie Jaszczyk, Jackowi Ortman, Ewie Dobrowolskiej, Urszuli Jarosz, Danucie Jarosz, Marii Zemła, Małgorzacie Zajas, Lucynie Opyd,  członkom zespołu muzycznego „Twister” oraz fotografowi Jackowi Krawczykowi.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.