1 października na terenie parku rekreacyjnego w Polance Wielkiej odbył się Ekofestyn ph: „W krainie bajek i baśni”.

Piknik rozpoczął Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Polance Wielkiej – p. Tomasz Borowiecki od powitania wszystkich mieszkańców oraz obecnych zaproszonych gości: Wójta Gminy – p. Grzegorza Gałgana, przewodniczącego Rady Gminy – Daniela Gałgana, przewodniczącego Komisji ds. Oświaty i Kultury – p. Romana Dobrowolskiego, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury – p. Anety Odrobina, zastępcę Dyrektora Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Polance Wielkiej – p. Barbary Tolarczyk,  proboszcza Parafii Niepokalanego Serca NMP – ks. Andrzeja Woźniaka, Dyrektora SP nr2 im. Karola Wojtyły w Polance Wielkiej – p.Rafała Pytlowskiego,  Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Polance Wielkiej – p. Dariusza Nowaka, przedstawicieli Koła Łowieckiego „Czajka”- p. Zbigniewa Zybka i Wojciecha Anteckiego  oraz p. Czesława Opyda.

Punktem otwierającym niecodzienną imprezę było wykonanie przez uczniów piosenki pt. „Witajcie w naszej bajce….” ze znanego nam wszystkim filmu „Akademia Pana Kleksa”. Następnie odbył się pokaz bajkowej mody ekologicznej w wykonaniu uczniów należących do Klubu Młodego Ekologa. Wszystkie dzieci z ogromnym zaangażowaniem prezentowały swoje stroje. Należy zaznaczyć, że bajkowe postacie w krótkim czasie przeniosły nas w niezwykły świat fantazji i wzbudziły wiele emocji, zwłaszcza wśród młodszej widowni.

Kolejnym ważnym punktem było rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego z okazji 25-lecia naszej gminy na „Bajkę o Polance Wielkiej”. Nagrody za najlepsze prace wręczyli – Wójt Gminy, przewodniczący Rady Gminy, przewodniczący Komisji ds. Oświaty i Kultury oraz Dyrektor GCK. Kilka autorskich rodzin zapoznało nas z treścią bajek. Należy zaznaczyć, że każdy z utworów dowodzi talentu pisarskiego. Niektóre z bajek zostaną zaprezentowane w najbliższym numerze „Polanina” za zgodą autorów.

Dalszą część festynu uatrakcyjniły występy artystyczne uczniów naszej szkoły, przejażdżki konne, parodia akcji pożarniczej oraz instruktaż pierwszej pomocy z udziałem fantoma przygotowane przez OSP w Polance Wielkiej, prezentacja samochodów – policyjnego oraz strażackiego.

Tego dnia zaszczycili nas także swoją obecnością przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu w ramach realizowanego w naszej szkole programu „Odblaskowa Szkoła”.
Licznie zgromadzone rodziny uprzyjemniały sobie czas poprzez udział w konkursach i zabawach organizowanych w czasie trwania pikniku, np. budowanie bajkowego ekologicznego zamku lub udział w quizie rodzinnym, konkurencjach sportowych, układach tanecznych.  W kąciku urody każdy mógł od ręki zmienić uczesanie i makijaż. W kąciku plastycznym czekało na dzieci ogromne pole do ukazania talentów malarskich. Nie zabrakło również loterii fantowej, w której każdy los gwarantował nagrodę. Rodzicom i dzieciom za najlepsze stroje wręczono upominki a także uhonorowano rodziny, które dostarczyły największą ilość surowców wtórnych jako bilet wstępu na Ekofestyn.
Całość dopełniał bufet, gdzie każdy mógł zakupić coś smacznego – zwłaszcza domowe ciasta przygotowane przez rodziców.
Możemy zatem śmiało powiedzieć, że piknik udał się nadzwyczajnie, dzięki wielu atrakcjom, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie, jak również z powodu pięknej  i słonecznej pogody. Niezwykła atmosfera pikniku bierze się także ze wspólnego udziału uczniów, rodziców i pracowników szkoły.

Serdeczne podziękowania za nieocenione wsparcie kierujemy w stronę naszych sponsorów – Wójtowi i Radzie Gminy Polanka Wielka, Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, Publicznej Bibliotece GCK w Polance Wielkiej, p. R. Tyranowi – Piekarnia – Cukiernia, Zatorland – Park Rozrywki, p. D. Jaroszowi – restauracja Villagio, p. A. Bernaś – Stacja Kontroli Pojazdów, p. M. i S. Zemła – „Tom –Bud”, p. A.i G. Sabuda, p. Z. Drabczyk, OSP w Polance Wielkiej,  p. J. Górkiewicz – sklep „Kajtek”, „Delfin” – Euro Market, p. D. Adamczyk i p. S. Trzemżalskiej – Sklep Spożywczo – Przemysłowy, p. M. Goczał –MG, Stowarzyszeniu – Grupa Motocyklowa Free, Bankowi Spółdzielczemu w Zatorze. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie Bajkowego Pikniku Rodzinnego.

Ekofestyn należy uznać za bardzo udany, stał się prawdziwą tradycją szkoły i wszystkich związanych z nią osób. Do zobaczenia za rok

Beata Nowak

Galeria zdjęć